Yaşam Giderleri

TÜRKİYE'Yİ KEŞFET

Yaşam tarzınız ve tercihlerinize göre değişmekle beraber, Türkiye’de öğrenciler için yaşam oldukça hesaplıdır. Bu sayfada, bir uluslararası öğrencinin temel harcama kalemleriyle ilgili kafanızda oluşacak olası soruların cevaplarını bulabilirsiniz.

Eğitim Ücreti/Katkı Payı

Türkiye, yüksek kaliteli öğretim seçeneklerini yüksek öğretimde önde gelen birçok ülkeye göre oldukça düşük eğitim ücretleri ile sunması bakımından eşsiz bir ülkedir. Uluslararası öğrencilerden alınacak katkı payı miktarlarının alt ve üst limitleri devlet tarafından belirlenmiş olup, net miktarlar üniversitenin inisiyatifine bırakılmıştır. Bu sebeple, Türk üniversitelerindeki eğitim ücreti miktarları, üniversite türüne (devlet ya da vakıf), programın seviyesine (lisans ya da lisansüstü), fakülteye (tıp, diş hekimliği, mühendislik, hukuk vb.) ve eğitim süresine göre değişiklik göstermekle birlikte, Avrupa ya da Amerika’da benzer kalitede üniversitelere kıyasla bir hayli uygundur. 

Eğitim ücretleri, her dönem başında ders kayıtlarından önce ödenir. Her akademik yıl iki dönemden oluşur. Akademik başarı durumunuza göre, çeşitli oranlarda indirimler ya da tam muafiyet almanız mümkündür. Katkı payı indirimi/muafiyeti olanakları için mutlaka okulunuzun Uluslararası Öğrenci Ofisi ile iletişime geçin. 

Konaklama

Konaklama için ayırmanız gereken aylık bütçe 215 TL ile 2500 TL arasında değişiklik gösterecektir. Devlet yurtları, üniversite yurtları, özel yurtlar ve kiralık apartman dairesi seçeneklerinden her biri değişen maliyetlere sahiptir. Yurtlar için aylık ödeme yapılır ve dolayısıyla yurtta kalmadığınız yaz aylarında ödeme yapmanız gerekmez. Ancak ev kirasını yılın 12 ayı, aylık olarak ödemeniz gerekir.

Yurtlar ve kiralık daireler için ilk girişte belli bir miktar depozito ödenmesi gerekir. Bu miktar, yurdun aylık ödemesine ya da dairenin aylık kirasına göre değişiklik gösterebilir.

Konaklamayla ilgili ayrıntılı bilgiye Konaklama sayfasından ya da gideceğiniz üniversitenin ilgili ofisinden ulaşabilirsiniz.

Sigorta ve Sağlık Harcamaları

Uluslararası öğrenciler için sağlık sigortası özel poliçelerde yıllık 300-500 TL arasında değişmektedir. Bu özel sigortalar, anlaşmalı hastanelerde, poliçede belirtilen limitler dahilinde ücretsiz sağlık hizmeti almanızı sağlar. Poliçenizin İngilizce kopyasını da edinmeniz ve ilgili maddeleri dikkatlice okumanız önemlidir.

Genel Sağlık Sigortası ödemesi ise 2020 itibariyle yıllık 1059 TL’dir. Bu sigorta ile tüm devlet hastanelerinde ücretsiz sağlık hizmeti alabilirsiniz. Özel hastanelerde ise değişen miktarlarda katkı payı ödemeniz gerekecektir.

Günlük Harcamalar

Sinema, tiyatro, müze, toplu ulaşım, bazı kitabevleri ve restoranlarda öğrenci indirimi sunulur. Türk Hava Yolları’nın da öğrencilere özel cazip indirimler ve kampanyalar sunduğunu hatırlatalım.

İpucu vermesi açısından bazı temel ihtiyaçların ortalama fiyatlarını aşağıda görebilirsiniz.

Kitap ve kırtasiye ücretleri (yıllık): 700 TL
Cep Telefonu Faturası (aylık): 60-120 TL

Ulaşım & Eğlence

Otobüs / metro bileti (tek yön): 1,75 - 3,50 TL
Taksi (5 km): 20 - 25 TL
Sinema bileti: 15 - 25 TL
Tiyatro bileti (Devlet Tiyatroları): 9 - 15 TL
Opera / Bale bileti (Devlet Opera ve Balesi): 20 - 25 TL

Gıda

Ekmek: 1 - 3 TL
Su (0,5 lt): 1 TL
Süt (1 lt): 5 TL
Meyve Suyu (1 lt): 5 TL
Yumurta (10 adet): 10 TL
Beyaz Peynir (1 kg): 40 TL
Makarna (1 paket): 3 - 7 TL
Kırmızı et (1 kg): 45 - 100 TL
Tavuk (1 kg): 25 - 50 TL
Elma (1 kg): 10 TL

Dışarıda Yemek & İçmek 

Yemekhanede bir öğün (devlet üniversitesi): 3-10 TL
Üniversite kantininde kahvaltı(devlet üniversitesi): 3-8 TL
Üniversite kantininde çay(devlet üniversitesi): 1-3 TL
Üniversite kantininde kahve(devlet üniversitesi): 3-5 TL
Üniversite kantininde tost(devlet üniversitesi): 5 TL
Çorba: 5 TL
Hamburger menü: 20-25 TL
Kebap menü: 25-30 TL